Choć słomki wydają nam się mało skomplikowanym wyrobem, to przecież nie są z nami od zawsze. Możemy (słusznie) przypuszczać, że ktoś kiedyś je wymyślił, a potem rozpropagował i do dzisiaj możemy czerpać przyjemność z picia napojów z ich użyciem. Dzisiaj przybliżymy Ci historię słomek – to, skąd się wzięły, kto je wymyślił i jak ewoluowały na przestrzeni lat.
Długa historia słomki
Być może się nie spodziewasz, ale pierwsza słomka powstała naprawdę dawno temu, bo w 1888 roku. Trzeba natomiast oddać sprawiedliwość pierwszym użytkownikom słomek, którymi byli… Sumerowie. Już w czwartym tysiącleciu przed naszą erą korzystali oni z opcji picia piwa przez słomki, choć wtedy były do źdźbła słomy (stąd też wywodzi się ich nazwa). Ich celem nie była raczej estetyka podania napoju czy wygoda picia, lecz usunięcie z cieczy zanieczyszczeń powstających przy fermentacji. Sposób, choć bardzo prosty, okazał się całkiem dobry i był adaptowany i ulepszany przez kolejne pokolenia.
Fenomenalna koncepcja słomki do napojów, jaką znamy dzisiaj zrodziła się zupełnie przypadkiem, kiedy jej wynalazca był zmuszony popijać przyjemnie chłodne mleko przez słomkę z trawy. Nie spełniła ona jednak swojego zadania – słomki z trzciny czy żyta nadawały napojom charakterystycznego, niezbyt przyjemnego zapachu oraz smaku. W dodatku bywały stęchłe. Sama idea natomiast wydała się ciekawa i warta rozwinięcia. Zainspirowany Marvin Stone postanowił więc stworzyć słomkę wykorzystując do tego celu papier. Aby ten nie przesiąkał płynami został pokryty parafiną.
Pierwsze słomki produkowane na większą skalę
Stone wciąż udoskonalał swój wynalazek. Celem było uzyskanie odpowiednich parametrów, aby słomka nie przesiąkała, nie przewodziła zapachów, nie rozpadała się i nie zatykała, gdy pijący zasysa np. miąższ z owoców czy pestki.
Do ideału udało się zbliżyć w momencie wykonania słomki z ołówków połączonych zwojami spiralnie nałożonego papieru. W ten sposób udało się ustalić optymalną średnicę słomki oraz jej długość na poziomie 21,5 cm. Już po dwóch latach wynalazła słomki założył zakład, w którym zajął się produkcją dopracowanych słomek na skalę masową.
Słomki kiedyś a słomki dzisiaj
Nadal bardzo chętnie sięgamy po słomki papierowe, gdy zamierzamy delektować się ulubionymi napojami w domu czy w restauracji. Słomki są dołączona do napojów na wynos, soczków dziecięcych oraz innych napojów, które są przeznaczone do spożywania w terenie. Jednak dzisiaj producent słomek oraz konsument bardziej świadomie wybiera gadżet. Zdaje się, że na popularności z impetem tracą słomki plastikowe, które były z nami przez lata. Dlaczego? Odkryto bowiem, jak bardzo zanieczyszczają one środowisko naturalne i ile szkód dla zwierząt morskich powodują. Ta wiedza doprowadziła do powstania słomek wielokrotnego użytku lub modnych obecnie słomek papierowych.